Teplické serpentíny

Žľab v serpentínach
9 jan

Teplické serpentíny a vyhliadka Na Kríži

Vedeli ste, že aj Turiec má svojich sedem divov? Tri zo siedmich u nás nájdete ako tipy na krásne výlety. Ide o Šútovský vodopád, Gaderskú dolinu s jaskyňou Mažarná, prírodnú rezerváciu Vyšehradu. Tentokrát vás zavedieme k ďalšieho divu – Teplickým serpentínam v Turčianskej Štiavničke. Je to dômyselný historický systém prívodu vody, spojených horských jazierok prepojených vodnými kanálikmi.

K Teplickým serpentínam sa vyberte z chát Woodpark autom smerom na Sklabinský podzámok, k dedine Turčianska Štiavnička, ktorá je vzdialená približne 25 km. Odporúčame zaparkovať pri ceste vedľa prameňa medokýš. Spozorujete ho rýchlo, pretože sa tu nachádza menší altánok s lavičkami a odpočívadlom. Vyberte sa rovno chodníkom vedľa altánku strmým kopcom. Nebojte sa, je to jediné prudké stúpanie, ktoré trvá iba pár minút. Po krátkom výstupe sa dostanete na cestu, ktorá vás po chvíli dovedie k jazierku, kde začínajú Teplické serpentíny.

Teplické serpentíny dala vybudovať rodina Révajovcov v roku 1870. Patrili k priľahlému kaštieľu a arborétu, kde rastie viac ako 400 druhov stromov z celého sveta. Vstup do spomínaného kaštieľa a arboréta momentálne nie je možný z dôvodu rekonštrukcie a obnovy parku. Teplické serpentíny však navštíviť môžete, a stojí to za to.
Les najmä v horúcom lete tvorí príjemnú klímu na prechádzku cez tieto umelo vytvorené unikáty. Nájdete tu vo svahu zarezanú sústavu malých kanálikov, ale aj drevené žľaby, ktoré časom vytvorili travertínové útvary a kaskády. Tie spolu s vodou vytvárajú drobné vodopády. Je tu neustály tok vody aj počas suchých období. V jazierkach prekvitá život, a preto tu nájdete rôzne druhy rýb a žiab. Pri tečúcej vode v serpentínach nájdete aj malé raky. V lese môžete stretnúť rôzne druhy roháčov alebo salamandru škvrnitú. Serpentíny končia pri veľkom jazierku s lavičkami okolo neho.

Od jazierka viete pokračovať ďalej chodníkom s mierne strmým stúpaním, ktorý vás dovedie na vrchol kopca s krásnou vyhliadkou. Vyhliadka Na Kríži (598 m n. m.) ponúka pohľad na hrebeň Krivánskej Malej Fatry s vrchmi Suchý, Stratenec, Malý a Veľký Kriváň.

Pokiaľ si chcete výlet v lese predĺžiť, tak z vyhliadky Na Kríži môžete pešo pokračovať lesnou cestou až na Katovu skalu. Tá je vzdialená približne 1,5 hodiny chôdzou.

V letnom období sú Teplické serpentíny vyhľadávanou lokalitou pre rodiny s deťmi. Cestou späť odporúčame zastaviť sa v dedine Sklabinský podzámok a pozrieť si Sklabinský hrad.