Starhrad, známy ako Starý hrad, ktorý sa kedysi nazýval aj hrad Varín, sa nachádza na žulovom kopci na pravom brehu rieky Váh oproti hradu Strečno, nad Domašínskym meandrom vo výške 475 m n.m. Táto zrúcanina hradu Starhrad je menej známa ako hrad Strečno, no z cesty ju určite neprehliadnete. Z vrchu kopca, na ktorom sa nachádza, sú krásne výhľady na okolie s bohatou históriou. Spravte si príjemný a jednoduchý výlet s rodinou na túto krásnu zrúcaninu na brehu rieky Váh, ktorý sa dá zvládnuť bez problémov v akomkoľvek ročnom období.
Od chát Woodpark je to k štartu cesty na Starhrad (Starý hrad) autom cca 35 km. Nachádza sa rovnako ako hrad Strečno na historickej hlavnej ceste medzi Vrútkami a Žilinou. Parkovanie je bezproblémové. Prvé parkovisko nájdete hned pod hradom Strečno, vedľa hlavnej cesty. V prípade, že na ňom nenájdete voľné miesto, môžete vojsť do dediny Strečno, kde je ďalšie označené parkovanie. Cena parkovného na celý deň je 5 €.
Trasa na zrúcaninu hradu Starhrad je veľmi jednoduchá a nenáročná, zvládnu ju aj malé deti. Hneď pri parkovisku nájdete turistickú červenú značku. K zrúcanine vám to bude trvať pohodovým tempom približne 45 minút. Trasa vedie cez most ponad rieku Váh do obce Nezbudská Lúčka, za mostom odbočte doprava a krátkym úsekom cez obec sa dostanete na lúku vedúcu k lesu. Za svojím chrbtom budete mať hrad Strečno.
Prechádzať budete krátkym úsekom vedúcim popri rieke Váh, až sa dostanete k altánku s ohniskom. Nájdete tu lavičky na krátku pauzu aj detskú hojdačku s informačnou tabuľou. O pár minút cesty sa pred vami objaví turistický smerovník a prudká odbočka vpravo do kopca. Tento krátky úsek vedúci priamo k hradu Starhrad má najväčšie stúpanie. Tesne pred hradom uvidíte červenú turistickú značku smerom vľavo, ktorá vedia k vyhliadkam na Domašínsky meander.
Z hradu Starhrad je nádherný výhľad na okolie, povodie rieky Váh, Krivánsku časť Malej Fatry a spomínaný Domašínsky meander. Dodnes sa z hradu zachovali len niektoré časti, ako napríklad najstaršia časť – hradná veža, ktorá je zachovaná do výšky tretieho poschodia. V západnej časti hradu sa zachovali poškodené múry paláca s otvormi pôvodných okien a vstupov. V časti paláca vidieť aj malú časť gotického arkiera a prevétu. Nižšie ostalo zachované hradisko a pôdorysy hospodárskych budov, ktoré tvorili súčasť dolného hradu. Momentálne na hrade prebieha rekonštrukcia, spevňovacie práce a konzervácia murív, preto je vstup do hradu na vlastné riziko.
História hradu Starhrad
Prvá písomná zmienka o hrade Varín (niekdajšie označenie hradu Starhrad) je z roku 1241. Zmienka sa objavila v listinných prameňoch Bela IV., kde bol spomínaný ako kráľovský majetok. Po dostavaní Strečna ho začali nazývať Starý hrad, neskôr Starhrad. Hrad vďaka svojej strategickej polohe plnil obrannú funkciu, a práve kvôli tomu bolo oň zvádzaných niekoľko bojov. Vystriedal mnohých majiteľov a prešiel niekoľkými rekonštrukciami. V 18. storočí, po odchode posledných majiteľov z rodu Pongráczovcov, začal hrad pustnúť.
Povesť o hrade Starhrad
Majiteľ Starhradu, Milko, bol zaľúbený do krásnej Marienky, ktorá mu lásku opätovala. Otec Marienku však sľúbil pánovi hradu Strečno, Vladimírovi, ktorý zo žiarlivosti svojho soka v láske zabil. Láska mladej a nešťastnej Vladimírovej ženy Marienky však nevyhasla ani so smrťou jej milého a tajne chodila po nociach plakať na jeho hrob. Aby ju nikto nespoznal, obliekala si mužské šaty. Zvesti o neznámom rytierovi, ktorý chodí k hrobu pána Starhradu sa doniesli až k Vladimírovi. Ten zo strachu z pomsty nejakého Milkovho priateľa prišiel k jeho hrobu, kde počkal na tajomného rytiera a zabil ho. Keď zistil, že usmrtil svoju manželku, zostal prekvapený. Osud si ho nakoniec našiel, podľa povesti do neho v ten moment udrel blesk a ráno našli poddaní už len obhorené telo hradného pána Strečna.
Hneď pod hradom Starhrad sa nachádza červená turistická odbočka na vyhliadku riečneho meandru, ktorý sa volá Domašínsky meander. Výstup je o niečo náročnejší, keďže cesta vedie po hrebeni kopca (za sebou budete mať hrad Starhrad). Po približnom 15 minútovom stúpaní, prídete k prvej vyhliadke na Domašínsky meander. Druhá vyhliadka je vzdialená približne rovnaký úsek cesty vyššie.
Domašínsky meander je prírodná pamiatka v Malej Fatre na rieke Váh a zároveň najväčší prírodný výtvor v Národnom parku Malá Fatra, v ktorom platí 4. stupeň ochrany. Na prvý pohľad uvidíte netypické riečne koryto v tvare písmena U. V minulosti bol tento úsek veľmi nebezpečný pre pltníkov pri splavovaní rieky nakoľko sa tu nachádzali ostré skaly Margita a Besná, na ktorých sa rozbilo mnoho pltí. V súčasnosti sú skaly odstrelené a plavba sa stala bezpečnejšou. Tradícia pltníctva sa zachovala a dodnes si môžete jazdu na plti užiť. Momentálne tadiaľto vedie hlavný dopravný uzol medzi Bratislavou a Košicami.
Ak by ste chceli stráviť viac času v okolí, odporúčame ísť ešte na hrad Strečno, rozhľadňu Špicák alebo sa s deťmi vybrať do rozprávkového lesa. Výlet si takto predĺžite aj na celý deň.
Tím Woodpark praje príjemný výlet
Za fotografie z dronu ďakujeme kulkovskypavol.
+421 908 863 842
info@woodpark.sk
Woodpark.sk
Woodpark.sk
Woodpark.sk
+421 911 851 124
info@woodpark.sk
Woodpark.sk
Woodpark.sk
Woodpark.sk