Starhrad a Domašínsky meander

Starhrad (Starý hrad)
7 nov

Starhrad (Starý hrad)

Starhrad, známy ako Starý hrad, ktorý sa kedysi nazýval aj hrad Varín, sa nachádza na žulovom kopci na pravom brehu rieky Váh oproti hradu Strečno, nad Domašínskym meandrom vo výške 475 m n.m. Táto zrúcanina hradu Starhrad je menej známa ako hrad Strečno, no z cesty ju určite neprehliadnete. Z vrchu kopca, na ktorom sa nachádza, sú krásne výhľady na okolie s bohatou históriou. Spravte si príjemný a jednoduchý výlet s rodinou na túto krásnu zrúcaninu na brehu rieky Váh, ktorý sa dá zvládnuť bez problémov v akomkoľvek ročnom období.

Od chát Woodpark je to k štartu cesty na Starhrad (Starý hrad) autom cca 35 km. Nachádza sa rovnako ako hrad Strečno na historickej hlavnej ceste medzi Vrútkami a Žilinou. Parkovanie je bezproblémové. Prvé parkovisko nájdete hned pod hradom Strečno, vedľa hlavnej cesty. V prípade, že na ňom nenájdete voľné miesto, môžete vojsť do dediny Strečno, kde je  ďalšie označené parkovanie. Cena parkovného na celý deň je 5 €.

Trasa na zrúcaninu hradu Starhrad je veľmi jednoduchá a nenáročná, zvládnu ju aj malé deti. Hneď pri parkovisku nájdete turistickú červenú značku. K zrúcanine vám to bude trvať pohodovým tempom približne 45 minút. Trasa vedie cez most ponad rieku Váh do obce Nezbudská Lúčka, za mostom odbočte doprava a krátkym úsekom cez obec sa dostanete na lúku vedúcu k lesu. Za svojím chrbtom budete mať hrad Strečno.

Prechádzať budete krátkym úsekom vedúcim popri rieke Váh, až sa dostanete k altánku s ohniskom. Nájdete tu lavičky na krátku pauzu aj detskú hojdačku s informačnou tabuľou. O pár minút cesty sa pred vami objaví turistický smerovník a prudká odbočka vpravo do kopca. Tento krátky úsek vedúci priamo k hradu Starhrad má najväčšie stúpanie. Tesne pred hradom uvidíte červenú turistickú značku smerom vľavo, ktorá vedia k vyhliadkam na Domašínsky meander.

Z hradu Starhrad je nádherný výhľad na okolie, povodie rieky Váh, Krivánsku časť Malej Fatry a spomínaný Domašínsky meander. Dodnes sa z hradu zachovali len niektoré časti, ako napríklad najstaršia časť – hradná veža, ktorá je zachovaná do výšky tretieho poschodia. V západnej časti hradu sa zachovali poškodené múry paláca s otvormi pôvodných okien a vstupov. V časti paláca vidieť aj malú časť gotického arkiera a prevétu. Nižšie ostalo zachované hradisko a pôdorysy hospodárskych budov, ktoré tvorili súčasť dolného hradu. Momentálne na hrade prebieha rekonštrukcia, spevňovacie práce a konzervácia murív, preto je vstup do hradu na vlastné riziko.

História hradu Starhrad

Prvá písomná zmienka o hrade Varín (niekdajšie označenie hradu Starhrad) je z roku 1241. Zmienka sa objavila v listinných prameňoch Bela IV., kde bol spomínaný ako kráľovský majetok. Po dostavaní Strečna ho začali nazývať Starý hrad, neskôr Starhrad. Hrad vďaka svojej strategickej polohe plnil obrannú funkciu, a práve kvôli tomu bolo oň zvádzaných niekoľko bojov. Vystriedal mnohých majiteľov a prešiel niekoľkými rekonštrukciami. V 18. storočí, po odchode posledných majiteľov z rodu Pongráczovcov, začal hrad pustnúť.

Povesť o hrade Starhrad

Majiteľ Starhradu, Milko, bol zaľúbený do krásnej Marienky, ktorá mu lásku opätovala. Otec Marienku však sľúbil pánovi hradu Strečno, Vladimírovi, ktorý zo žiarlivosti svojho soka v láske zabil. Láska mladej a nešťastnej Vladimírovej ženy Marienky však nevyhasla ani so smrťou jej milého a tajne chodila po nociach plakať na jeho hrob. Aby ju nikto nespoznal, obliekala si mužské šaty. Zvesti o neznámom rytierovi, ktorý chodí k hrobu pána Starhradu sa doniesli až k Vladimírovi. Ten zo strachu z pomsty nejakého Milkovho priateľa prišiel k jeho hrobu, kde počkal na tajomného rytiera a zabil ho. Keď zistil, že usmrtil svoju manželku, zostal prekvapený. Osud si ho nakoniec našiel, podľa povesti do neho v ten moment udrel blesk a ráno našli poddaní už len obhorené telo hradného pána Strečna.

Domašínsky meander

Hneď pod hradom Starhrad sa nachádza červená turistická odbočka na vyhliadku riečneho meandru, ktorý sa volá Domašínsky meander. Výstup je o niečo náročnejší, keďže cesta vedie po hrebeni kopca (za sebou budete mať hrad Starhrad). Po približnom 15 minútovom stúpaní, prídete k prvej vyhliadke na Domašínsky meander. Druhá vyhliadka je vzdialená približne rovnaký úsek cesty vyššie.

Domašínsky meander je prírodná pamiatka v Malej Fatre na rieke Váh a zároveň najväčší prírodný výtvor v Národnom parku Malá Fatra, v ktorom platí 4. stupeň ochrany. Na prvý pohľad uvidíte netypické riečne koryto v tvare písmena U. V minulosti bol tento úsek veľmi nebezpečný pre pltníkov pri splavovaní rieky nakoľko sa tu nachádzali ostré skaly Margita a Besná, na ktorých sa rozbilo mnoho pltí. V súčasnosti sú skaly odstrelené a plavba sa stala bezpečnejšou. Tradícia pltníctva sa zachovala a dodnes si môžete jazdu na plti užiť. Momentálne tadiaľto vedie hlavný dopravný uzol medzi Bratislavou a Košicami.

Ak by ste chceli stráviť viac času v okolí, odporúčame ísť ešte na hrad Strečno, rozhľadňu Špicák alebo sa s deťmi vybrať do rozprávkového lesa. Výlet si takto predĺžite aj na celý deň.

Tím Woodpark praje príjemný výlet 🙂

Za fotografie z dronu ďakujeme kulkovskypavol.