Výlet na Katovu skalu

Katova skala
1 nov

Katova skala

Ak túžite po nenáročnej a relatívne krátkej turistike (približne 45 minút) s prekrásnym výhľadom na Veľkú aj Malú Fatru, odporúčame vybrať sa do Sklabinského Podzámku, odkiaľ vedie turistická cesta na impozantnú skalu nazvanú Katova. Výlet môžete navyše spojiť s návštevou zrúcaniny Sklabinského hradu.

Od chát Woodpark vo Valčianskej doline je Sklabinský Podzámok vzdialený približne 23 km. Po príchode do dediny odporúčame zaparkovať na jej konci, kde nájdete veľké parkovisko.

Výlet začnete na spomínanom parkovisku, kde nájdete informačnú tabuľu s označením červenej turistickej značky. Dajte pozor, aby ste sa nevybrali asfaltovou cestou do doliny, ale hneď od parkoviska zabočte vľavo popri domoch a začnete túru prudkým stúpaním cez lúku. Táto prvá časť výstupu je najnáročnejšia, ale trvá len chvíľku. Za lúkou vstúpite na lesnú cestu, ktorou pôjdete až na vrchol. Cestou na Katovu skalu nájdete krásne miesta s rôznymi výhľadmi na okolitú dolinu a Veľkú Fatru. To, že ste už blízko k cieľu zistíte aj vďaka skalným bralám.

Vrchol Katovej skaly sa nachádza vo výške 860 m.n.m a poskytuje nádherný výhľad na Kantorskú dolinu, Veľkú Fatru, časť Malej Fatry a Turiec. Výhľad zo skaly si môžete užívať aj z lavičky, ktorá je tu osadená. Nezabudnite nechať pozdrav ďalším návštevníkom v turistickej knižke. Samotný vrchol sa však nenachádza na tejto skale, ale približne o 100 m vyššie v neprístupnom teréne bez možných okolitých výhľadov.

Katova skala vďačí za svoj názov katovi zo Sklabinského hradu, ktorému slúžila ako miesto popráv. Skala je navyše spájaná s tragickou povesťou. Podľa nej je v skale zakliata mladá dievčina, ktorú v nej zavrel tyran, aby ju donútil vydať sa zaňho. Napriek mučeniu sa zaňho vydať nechcela, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade. Raz za sto rokov má možnosť vysloviť jedno slovo, preto sa vraj zo skaly ozýva zúfalé „Vysloboď“, s očakávaním mládenca, ktorý by ju vyslobodil.

Cestou späť odporúčame zájsť na výlet k spomínanej zrúcanine Hradu Sklabiňa, ktorý má bohatú históriu, a v ktorom sa môžete aj občerstviť.

Tím Woodpark praje príjemný výlet 🙂