Výstup na Ostredok, Frčkov, Krížnu a Kráľovu skalu
Tento tip na výlet vás zavedie na jeden z najvyšších vrcholov Veľkej Fatry, odkiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady. Za jasného počasia môžete z tohto miesta vidieť nielen okolité vrchy, ale aj vzdialené oblasti Českej republiky či Poľska. Vaše dobrodružstvo začne pri chatách Woodpark vo Valčianskej doline. Odtiaľ sa na bicykli vydáte cez dedinky Rakovo a Karlová, až kým nedorazíte do Blatnice, ktorá je vstupným bodom do Gaderskej doliny. Trasa na bicykli má dĺžku 16,5 kilometra, no ak si chcete ušetriť energiu, môžete sa k začiatku Gaderskej doliny presunúť autom a pokračovať ďalej bicyklom alebo pešo.
Gaderská dolina vás privíta pôsobivou drevenou bránou. Táto dolina patrí medzi najkrajšie a najdlhšie vo Veľkej Fatre a je tiež významným prírodným pokladom turčianskej časti pohoria. Ideálne sa hodí na rodinný výlet, oddychovú prechádzku alebo cyklotúru, ktorú zvládnu aj deti. Trasa je nenáročná, miestami s miernym stúpaním, a vedie prevažne po asfaltovej ceste. Preto je vhodná nielen pre peších turistov, ale aj pre kočíky či kolieskové korčule. Cestou vás bude sprevádzať žltá značka, no ak máte chuť na objavovanie, môžete sa na chvíľu odkloniť a vybrať sa k ďalším zaujímavostiam v okolí, ako je napríklad hrad Blatnica.
Pri cyklovýlete alebo prechádzke dolinou natrafíte na miesto zvané Mlynčekovo, kde si môžete posedieť a načerpať sily. Ak budete pokračovať ďalej, dostanete sa na koniec Gaderskej doliny, kde sa cesta rozdeľuje na Dedošovu dolinu a Selenec. Od tohto bodu je to už len desať minút chôdze k Čertovej bráne, jedinečnému skalnému útvaru, ktorý stojí za návštevu a malú prestávku. Z rázcestia Ústie Dedošovej doliny sa vydajte po ľavej strane, ktorá vás zavedie do Dedošovej doliny.
Celá trasa v Dedošovej doline vás očarí svojou nenáročnosťou a krásou prírody. Trasa v Dedošovej doline je stredne náročná, vhodná pre cyklistov a turistov. Je tu pokoj a pekné zákutia na rozjímanie aj fotenie. Gaderský potok v Dedošovej doline ponúka množstvo malých vodopádikov, niektoré z nich dosahujú výšku aj 2 metre.
Cestou uvidíte aj rôzne skalné útvary a majestátne útesy. Miestami potok preteká cez tieto skaly, čím vytvára nádherné zákutia. Dolina má svoje čaro aj v zimnom období, keď sa mení na ľadové kráľovstvo. Počas mrazov tu môžete obdivovať veľké množstvo cencúľov a ľadopádov, ktoré môžu dosahovať výšku aj viac ako 4 metre. Vďaka impozantným prírodným výtvorom je zimná návšteva tejto doliny nezabudnuteľným zážitkom.
Počas nášho výletu sme mali takmer na konci doliny 30 cm snehu, a preto sme sa rozhodli bicykle zamknúť na rázcestí Škap, pri bývalej horárni. Odtiaľ sme pokračovali pešo 2 km až k rázcestiu Drobkov, kde sa nachádza posledná horárenská chata. Odtiaľto sa môžete vybrať dvomi smermi. Odporúčame pokračovať zelenou turistickou trasou na najvyšší vrchol Veľkej Fatry Ostredok.
Turistický chodník vedie cez les, ktorý má miestami strmé stúpanie. V zimnom období nie je tento chodník nebezpečný, no taktiež nie je často využívaný, ale napriek tomu veľmi dobre značený, a preto sa nemusíte báť. Odporúčame však použiť mačky pre prípadné zamrznuté časti chodníka. Asi po 30-minútovom stúpaní sa dostanete na prvú lúku. Následne pokračujete opäť v lese, až sa dostanete na druhú, väčšiu, lúku. Aj keď sa bude zdať, že ste už na vrchole, v skutočnosti ste len v polovici výstupu. Už odtiaľto sa vám však naskytnú krásne výhľady na vrcholy hrebeňa Veľkej Fatry (Frčkov, Krížna či Kráľova skala). V zimnom období na lúke bude viac snehu, preto odporúčame držať sa pri lese. Počas našej cesty tam bolo približne 30 – 40 cm snehu a verte, že je to nádherný zážitok.
Po takmer hodinovom výstupe sa dostanete na rázcestie Sedlo za Štrochmi. Odtiaľto už začína jemnejšie stúpanie. V zimnom období tu môže byť pokojne aj pol metra snehu. V letných mesiacoch je zas chodník pekne značený. Na konci lúky vás čaká vrchol Ostredok.
Ostredok je najvyšší vrchol Veľkej Fatry s nadmorskou výškou 1 592 metrov. Nachádza sa v centrálnej časti pohoria a ponúka nádherné panoramatické výhľady na okolité vrchy a doliny. Jeho vrchol je trávnatý, bez stromov, čo umožňuje nerušený výhľad na Malú Fatru a jej dominantné vrchy ako napr. Kľak, Veľká Lúka, Malý a Veľký Kriváň, Chleb či Veľký Rozsutec. Na druhej strane vidno Donovaly, Nízke Tatry či Vysoké Tatry s dominantným vrcholom Kriváň. Za skvelého počasia je krásny výhľad aj na Súľovské skaly alebo vrch Babia Hora v Poľsku. V blízkosti máte na dlani Tlstú a Ostrú, vrchol Pekárová, Koziu skalu či Lysec. Taktiež je možné vidieť región Turiec, Liptov, Oravu, Staré hory či Banskú Bystricu.
Ostredok je obľúbeným cieľom turistov a vedie naň niekoľko značených trás, pričom výstup je najčastejšie kombinovaný s návštevou hrebeňových častí Veľkej Fatry ako je Krížna alebo Ploská. Tento vrchol je symbolom krásy a rozľahlosti Veľkej Fatry. Počas zimného obdobia tu nájdete veľké množstvo skialpinistov.
Cesta pokračuje Veľkofatranskou magistrálou k ďalšiemu známemu vrcholu – Krížnej. Krížna, s nadmorskou výškou 1 574 m n. m., je tretím najvyšším vrchom pohoria Veľká Fatra. Tento významný vrchol je dôležitou križovatkou turistických trás ako napríklad známy chodník Cesta hrdinov SNP a patrí medzi obľúbené ciele peších turistov, cyklistov i skialpinistov počas zimy. Na samotnom vrchole sa nachádza vysielač. Pre turistov je na vrchole k dispozícii niekoľko lavičiek na oddych a pozorovanie prírody.
V zimných mesiacoch sú svahy v okolí Krížnej silne lavinózne, vďaka čomu si vrchol vyslúžil prezývku „Matka všetkých lavín“. Aj napriek tejto povesti zostáva Krížna ikonickým vrcholom Veľkej Fatry, ktorý láka návštevníkov po celý rok.
Výlet pokračuje chodníkom Cesta hrdinov SNP ku Kráľovej studni a Kráľovej skale. Turistická trasa má už iba klesajúci charakter.
Kráľova studňa je známa tým, že je tam niekoľko malých prameňov, kde si počas leta aj zimy, ak nie sú vysoké mrazy, môžete doplniť vodu na občerstvenie. V blízkosti sa nachádza Kráľova skala. Táto majestátna skala je jednou z tradičných veľkofatranských vyhliadok. Zo skaly je perfektný výhľad na hrebeň Veľkej Fatry a jej najvyššie vrcholy. Výlet si môžete predĺžiť a odbočiť k neďalekému horskému hotelu Kráľova studňa, kde sa môžete príjemne občerstviť. Cesta späť pokračuje žltým turistickým chodníkom do Dedošovej a Gaderskej doliny.
Tento zimný výlet sme absolvovali 52 km na bicykli a 16 km pešou turistikou. Celý výlet v zimnom období nám trval 8 hodín a zaručuje nezabudnuteľný zážitok.
Tím Woodpark praje bezpečný výlet.
- Stredne náročná trasa
- 52 km na bicykli
- 16 km pešo
- Celodenná turistika