Výlet v Gaderskej doline

Čertova brana
3 apr

Čertova brána a Mlynčekovo v Gaderskej doline

Gaderská dolina patrí k najkrajšej a najvyhľadávanejšej doline nielen v Turci, ale i na Slovensku. My sa ani nečudujeme, nádherná príroda, v ktorej nájdete množstvo prírodných prevysov a skalných útvarov. Gaderská dolina predstavuje miesto prakticky pre každého, kto si chce užiť šport, turistiku, krásnu prírodu a nie je milovníkom náročnej turistiky. Dolinou zvládnu prejsť deti, starší, cyklisti, aj rodiny s kočíkmi, pretože celou cestou sa tiahne kvalitná asfaltová cesta.

Od chát Woodark z Valčianskej doliny k vstupnej bráne do Gaderskej doliny, kde sa dá zaparkovať, je to necelých 15 km. Parkovanie v doline je spoplatnené a odporúčame prísť v doobedných hodinách pretože (najmä cez víkendy) môžete mať problém s voľnými miestami. Dolina ponúka okrem Blatnického hradu alebo známej turistiky na vrchy Tlstá a Ostrá aj nenáročný výlet k Mlynčekovu a známej Čertovej bráne.

Vstup do doliny je cez veľkú drevená bránu s nápisom Gaderská dolina. Okolitý les a potok pri asfaltovej ceste, ktorá je zároveň aj cyklotrasou, vás bude sprevádzať po celý čas výletu. Na začiatku doliny po ľavej strane natrafíte na športovcov, ktorí tu pravidelne šplhajú po skalnej stene. Od vstupu sa po 1,5 km dostanete k odbočke na spomínaný Blatnický hrad, odkiaľ sú krásne výhľady na Gaderskú dolinu, vrchy Tlstá a Ostrá, Koziu skalu (ktorá je ešte oficiálne neprístupná) alebo z opačnej strany na kraj Turiec. Ďalej vás cestička privedie k ďalšej odbočke, k Ústiu Vápennej doliny, odkiaľ sa viete dostať k jaskyni Mažarná alebo k vrchom Tlstá a Ostrá. Náš cieľ tohto výletu je ešte ďalej. Od poslednej odbočky približne o 1,5 km sa dostanete k sľúbenej atrakcii Mlynčekovo.

Mlynčekovo je novovybudovaná atrakcia, ktorá poteší nielen deti, ale aj dospelých. Nachádza sa v polovici cesty k Čertovej bráne. Mlynčekovo patrí medzi najkrajšie vybudované odpočívadlá na Slovensku, ktoré zostrojili blatnickí dôchodcovia na žblnkotajúcom Gaderskom potoku a dopĺňajú prírodnú scenériu v tejto oblasti. Nájdete tu oddychové miesto, kde sa môžete potešiť pohľadom na vodné mlynčeky (s pohybujúcimi sa postavičkami a vodníka), ktoré cez drevené korýtka poháňa voda. Na tomto mieste si viete odložiť bicykle, oddýchnuť a načerpať energiu pre ďalšiu cestu.

Ak sa vyberiete ďalej po asfaltovej ceste, tak od atrakcie Mlynčekovo je to k Čertovej bráne približne 4 km. Tento známy a turisticky obľúbený útvar je zároveň aj prírodným klenotom vo Veľkej Fatre v samom závere Gaderskej doliny.

Čertova brána, je scenéria dvoch vysokých skalných brál, ktoré sú od seba vzdialené v najužšom mieste iba jeden meter a pod nimi sa nachádza úzka cesta. Dychberúci prírodný skalný útvar patrí medzi najfotografovanejšie miesta v okolí. Nakrúcalo sa tu viacero filmov, napríklad Jánošík. V okolí Čertovej brány nájdete rôzne krásne skalné útvary. Celková vzdialenosti od vstupnej brány Gaderskej doliny až po Čertovu bránu je približne 7,7 km.

Tento krásny výlet si môžete naplánovať na celý deň, ak sa rozhodnete ho absolvovať pešo. Gaderskou dolinou sa môžete vybrať aj na bicykli, kolobežke alebo kolieskových korčuliach.

Prajeme pekný výlet 🙂.