Vrchy Ostrá a Tlstá

Vrch Ostra vo Veľkej Fatre
15 jan

Výstup na vrcholy Tlstá a Ostrá vo Veľkej Fatre

Poznáte vrcholy Veľkej Fatry Tlstá a Ostrá? Viete, prečo sú tak pomenované? Ak nie, veríme, že čoskoro ich spoznáte. Tieto dva vrcholy patria medzi najvyhľadávanejšie a najobľúbenejšie výstupy Turčanov. Asi nenájdete žiadneho obyvateľa Turca, ktorý by túto turistiku neabsolvoval.

Vrcholy Tlstá a Ostrá môžete pozorovať aj z postelí chát Woodpark vo Valčianskej doline. Ráno vás môže prebudiť slnko, ktoré vychádza práve spoza týchto kopcov pýšiacich sa svojou mohutnosťou a krásou. Ak sa vyberiete na túru, odporúčame vyčleniť si minimálne 5 hodín, pretože výhľady z hora a chuť po dokonalých fotkách vám turistiku predĺži.

Výstup na Tlstú 1 373 m. n. m.

Výstup začnete z Gaderskej doliny (kde začína výstup aj na Blatnický hrad). Od chaty je Gaderská dolina vzdialená približne 15 minút cesty autom. Doobeda zaparkujete bez problémov, okolo obeda však už môžete mať problém, preto odporúčame vyraziť na túru ráno. Vyberte sa asfaltovou cestou, smerom k zrúcanine Blatnického hradu, až kým sa nedostanete k Ústiu Vápennej doliny. Odtiaľ už pokračujte po modrej značke.

Okolo seba budete mať krásne skalné previsy a terasy. Najväčším lákadlom tejto cesty a Vápennej doliny je však jaskyňa Mažarná, ktorá sa nachádza asi v polovici výstupu na vrch Tlstá. Jaskyňa Mažarná patrí k najväčším vo Veľkej Fatre, má krásnu a zároveň impozantnú vstupnú bránu dlhú takmer 130 m. Jaskyňa nie je zaujímavá len svojím tvarom, ale aj významnými archeologickými objavmi. Našli v nej pozostatky jaskynného medveďa a dôkaz, že jaskyňu osídlil človek v mladej dobe kamennej. Vstup do nej je voľný.

Tesne povedľa jaskyne vedie menší chodník zaistený reťazami s väčším „stupákom“. Po výstupe vás bude čakať prvý, no zatiaľ menší, výhľad na Turčiansku kotlinu. Postupne pokračujete výstupom, až si začnete všímať, že listnatý les ustupuje ihličnatému, a po chvíli sa zjavia prvé lúky. Po výstupe na vrchol si všimnite tabuľu Tlstá a zistíte, čomu vďačí za svoje pomenovanie. Je to mohutný kopec s veľkou lúkou, ktorú držia obrovské skaly. Môžete nadobudnúť pocit, akoby ste boli na Tomášovskom výhľade v Slovenskom raji.

Zo samotného vrchu uvidíte celú Turčiansku kotlinu, Malú Fatru so všetkými vrcholmi ako je Kľak, Veľká lúka, Malý alebo Veľký Kriváň. Ďalekohľadom uvidíte aj naše chaty a obec Valča. Z druhej strany uvidíte ďalšie krásne vrcholy Veľkej Fatry ako napríklad Ostredok alebo Krížna. Pri dobrej viditeľnosti je voľným okom vidno aj strechu Slovenska – Vysoké Tatry.

Pokračovanie na vrch Ostrá 1 247 m. n. m.

Z Tlstej si všimnete skalu, hovorí sa, že Ostrá má jeden z najkrajších skalných vrcholov nielen Veľkej Fatry, ale na celom Slovensku.

vrcholu Ostrá sa vyberiete približne 30 minútovou prechádzkou po hrebeni, trasa je označená zelenou značkou. Miestami budete kráčať po úzkom chodníku a všetky kopce budú pod vami. Krásnym ihličnatým chodníkom s jemným klesaním sa dostanete na východnú časť vrcholu Zadná Ostrá, z ktorého budete pokračovať na Ostrú, čo je už len na skok.

Finálny výstup na Ostrú tvorí skalnaté stúpanie spojené reťazovým chodníkom. Následne sa dostanete ku skalnatému oknu, cez ktoré musíte preliezť. Tu sa môžete zdržať, mnoho turistov si odtiaľ robí zaujímavé fotky. Po prekonaní strmších pasáží sa ocitnete v sedle Ostrej.

Krásne miesto so vzdušným výhľadom na Blatnickú dolinu a vrchol Drieňok v pozadí. Po pravici a ľavici sa tiahne skalnatý hrebeň Ostrej, výhľad je skutočne nádherný. Vrchol Ostrej poskytuje jeden z najkrajších výhľadov v slovenských horách. Vidno celý Turiec, Malú Fatru, a ďalekohľadom aj chaty Woodpark. Vychutnajte si tu zaslúžený oddych a nádherné výhľady, ktoré vás očaria. Počas daždivých a mokrých dní si dávajte pozor, pretože na skalách sa veľmi šmýka a rýchlo môžete prísť k úrazu.

Panoramatická fotka z Ostrej na okolie a Tlstú

Zostup

Z vrcholu Ostrej vedie veľa chodníčkov dole, my vás prevedieme trasou Janka Bojmíra po žltej turistickej značke smerom na Muráň a Ústie Konského dolu. Turistický chodník Janka Bojmíra nesie meno muža slovenskej turistiky. Narodil sa v roku 1887 v Jazernici a bol vášnivý a aktívny značkár, turista a fotograf. Pri zostupe jeho chodníčkom natrafíte na malé, ale i veľké jaskynné skaly a ďalšie výhľady. Dajte si pozor na kolená, ktoré dostanú naozaj zabrať.

Turistiku zvládne aj menej zdatný turista, za vynaloženú námahu budete obdarený neskutočnými zážitkami a výhľadmi, ktoré vám ponúkne tento výlet. Nezabudnite, že opisované turistické chodníky a vrchy Ostrá a Tlstá patria do prírodnej rezervácie Veľká Fatra, ktorú treba chrániť.

Prajeme pekný výlet 🙂