Šútovský vodopád

Šútovský vodopád
20 sep

Šútovský vodopád

Nielen vo Vysokých Tatrách alebo v Slovenskom raji nájdete vodopády, ktoré svojou silou očarujú okolie. Viete o tom, že Šútovský vodopád je najvyšší vodopád v Malej Fatre a zároveň mu patrí štvrtá priečka pre najväčšie vodopády na Slovensku?

Šútovský vodopád sa nachádza v Krivánskej časti Malej Fatry v Šútovskej doline vo výške 830 m n. m., približne 4 km od obce Šútovo. So svojou výškou 38 metrov je štvrtý najvyšší vodopád na Slovensku. Podobne ako ostatné vodopády, aj Šútovský vodopád je najmohutnejší a najvodnatejší práve na jar. Vodopád je uprostred Národnej prírodnej rezervácie a spadá do Národného parku Malá Fatra, preto dajte pozor na okolitú prírodu.

Vodopád je napájaný vodou zo Šútovského potoka, ktorý ma svoj prameň v skalnom útvare s názvom Mojžišove pramene. Tieto pramene získali svoj názov vďaka spojeniu s legendou, v ktorej Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly a z tej začala vytekať voda. Pramene sú od vodopádu vzdialené približne jeden km a dostanete sa k nim od Šútovského vodopádu po modrej turistickej značke.

Cesta autom od chát Woodpark vo Valčianskej doline až k parkovisku pri Kraľovanskom jazere meria asi 35 km. Cesta na vodopád od parkoviska je nenáročná, polovica cesty je asfaltová, druhá polovica štrková (celá má asi 4,3 km). Počas celej trasy k vodopádu vás budú sprevádzať informačné a náučné tabule, ktoré vám priblížia vodopád, okolitú prírodu Národného parku Malá Fatra a iné prírodné zaujímavosti Šútovskej doliny. Dolina je bez problémov priechodná aj na horskom bicykli a od Chaty Vodopád, ktorá sa nachádza asi v polovici, kráčate po štrkovej lesnej ceste. Napriek tomu, že cesta je jednoduchá aj pre malé deti, s kočíkom ísť neodporúčame.

Čas výstupu a zostupu odhadujeme približne na 2 hodiny.

Šútovský vodopád
Šútovský vodopád
Šútovský vodopád
Šútovský vodopád

Počas letných mesiacov si na túru nezabudnite pribaliť plavky, pretože po túre sa môžete okúpať v krásnom prírodnom kúpalisku s priezračnou vodou tyrkysovej farby menom Kráľovanské jazero (ľudovo Šútovské jazero). Šútovské jazero má krištáľovo čistú vodu, vzniklo v miestach bývalého kameňolomu, ktorý bol zaplavený. Často je vyhľadávané miestnymi obyvateľmi, ale v poslednom čase najmä turistami. Ak máte v pláne ísť pozrieť Šútovský vodopád, určite neobíďte ani Šútovské jazero.

Šutovské jazero alebo Kraľovanske jazero
Šútovské jazero alebo Kraľovanské jazero
Šutovské jazero
Šútovské jazero

Tím Woodpark praje príjemný výlet. 🙂