Turiec z Odrašovských skál

Ondrašovské skaly
8 jan

Ondrašovské skaly

Milujete výhľady na okolitú prírodu a krajinu? Mali by ste sa na Turiec a jeho okolie pozrieť z Odrašovských skál. Tento výlet si môžete naplánovať pohodlne na pešo s deťmi alebo si ho užite na bicykli. Aj vďaka tomu, že skaly s vyhliadkou nie sú vysoko a prístup je takmer jednoduchý.

Od chát Woodpark sa autom odvezte do turčianskej dediny Ondrašová (približne 15,5 km), kde odporúčame zaparkovať asi kilometer za dedinou na začiatku lesa, na lúke. Samotný výstup trvá pešo približne 40 minút. (Nižšie nájdete tip, ako si výstup na Ondrašovské skaly užijete na bicykli).

Výstup začína na lesnej spevnenej ceste. Po chvíli kráčania sa dostanete k rampe a hneď za ňou nájdete parkovisko pre kamióny. Po pár metroch od parkoviska sa objaví prvé rázcestie lesných ciest, z ktorého budete pokračovať vpravo priamo do lesa. Táto turistická trasa ešte nie je oficiálne označená, preto popri ceste nenájdete farebné turistické značenie, ale miestni nadšenci pomaľovali niektoré stromy zeleno-bielou značkou. Prechádzka lesíkom je príjemná s jemným stúpaním. Výstupom vás budú sprevádzať prevažne smrekové stromy. Počas jarného obdobia si tu viete natrhať aj medvedí cesnak. Po asi 20 minútach od vstupu do lesa prídete k malej drevenej chatke pre lesníkov. Odtiaľ pokračujte strmšou cestou vpravo, ktorú vybehnete pomerne rýchlo.

Táto cesta vás zavedie k rázcestiu Skalné bralo (772 m n. m.), ktoré je približne 10 minút od Odrašovských skál.
Pokračovať budete po cestičke medzi stromami, kde sa vám budú objavovať prvé skalné útvary a malé previsy až sa vám otvorí krásny výhľad na Turiec a Veľkú Fatru.

Ondrašovské skaly sa nachádzajú vo výške 812 m n. m a vďaka nim si užijete panoramatický výhľad na Krivánsku časť Malej Fatry, hlavný hrebeň Veľkej Fatry s vrchmi ako je Lysec, Tlstá, Ostrá, Drienok, Ostredok a Krížna až na juh ako sú Kremnické vrchy a Žiar. Spozorovať viete Blatnický hrad alebo hrad Sklabiňa. Tento výhľad si môžete užiť aj s vybudovanej lavičky, kde človek môže stráviť aj hodiny na pozorovanie prírody. Okrem výhľadov si môžete spraviť aj krásne fotografie.

Ondrašovské skaly sú dôkazom toho, že za krásou prírody sa netreba šplhať do vysokých výšok.

Pokiaľ ste milovníci cyklistiky a chcete si užiť výlet na bicykli, táto trať nie je náročná ani pre horskú cykloturistiku. Výlet z chát Woodpark na Ondrašovské skaly a späť je dlhý približne 30 km.

Z chát prejdite do vedľajšej Slovianskej doliny až k rybníkom. Odtiaľ budete pokračovať k dedine Kláštor pod Znievom. Pôjdete okolo známej Lavičky Gardeon a Hôrdačky. Prejdete cez dedinu a kombinovanou cestou po lúke a lese pokračujte k dedine Ondrašová až sa dostanete na spomínané parkovisko. Odtiaľ budete pokračovať po vyššej spomínanej trase cez les. Odporúčame použiť aplikácie s mapou, aby sa nestalo, že okolité cestičky vás zavedú mimo trasy. Cestu späť si môžete spríjemniť cestou cez dedinu Slovany.

Na konci dňa sa odmeňte príjemným relaxom vo vírivke alebo v suchej saune v chate Woodpark.