Výstup na hrad Sklabiňa

Kastiel zrucaniny hradu Sklabina
13 máj

Hrad Sklabiňa

Hrad Sklabiňa sa nachádza 22 km od chát Woodpark medzi obcami Sklabiňa a Sklabinský podzámok. Vyviezť autom sa viete takmer až k nemu (napríklad, ak máte so sebou kočík). Ak si chcete urobiť krátku prechádzku, zaparkujte pri ceste a vybehnite hore k hradu nenáročnou cestou s malým stúpaním, ktorá trvá približne 15 min.

Už po chvíľke sa pred vami rozprestrie pôvodná delostrelecká obranná budova zo 17. storočia (neskôr tvorila hospodárske zázemie hradu), kde dnes sídli OZ DONJON, starajúce sa o zachovanie hradu, a múzeum. Takisto v nej žijú kozy, zakúpiť si tam môžete kozie syry a iné výrobky z kozieho mlieka, napríklad mydlo.

Vstup do priestorov hradu je možný cez hlavnú bránu s dvojicou bášt z roku 1636. Príspevok pri vstupe, ktorý je určený na obnovu hradu sa platí 3 eurá, ak sa chcete ísť pozrieť aj do múzea, zaplatíte 5 eur. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma.

Prvá písomná zmienka o hrade je listina od zvolenského župana magistra Donča z roku 1309. V 14. storočí sa Sklabinský hrad stal sídlom samostatnej Turčianskej župy. Počas vpádu husitov v roku 1436 však hrad vyhorel. Kráľ Matej Korvín ho začlenil do rozsiahleho kniežatstva pre svojho nemanželského syna Jána Korvína, ktorý ho neskôr odovzdal do rúk Jána Zápoľského. Od roku 1527 vlastnili hrad Révaiovci, ktorí sa stali dedičnými županmi Turca.

Za bránou sa nachádza tretie predhradie z roku 1636 s dvojicou mohutných líp, za ktorými stojí parkánový múr a parkánová bašta z polovice 15. storočia.

Smer prehliadky vás zavedie doprava k štvorpodlažnému renesančnému palácu postavenému v roku 1563, počas povstaní v 17. a 18. storočí bol používaný na župné zasadnutia.

Horný hrad s nádvorím je najstaršia časť hradu zo začiatku 14. storočia, bol viackrát prestavaný a niekoľkokrát vyhorel.

Z horného hradu je pekne zachovaná veža s bránou a gotická kaplnka postavená po roku 1480 za vlády Mateja Korvína.

Zachovala sa aj stará brána z polovice 15. storočia, na ktorej vidno zvyšky prevetu – stredovekého záchodu.
Zachovala sa aj stará brána z polovice 15. storočia, na ktorej vidno zvyšky prevetu – stredovekého záchodu.

Záver prehliadky priestorov hradu tvorí kaštieľ Petra Révaya a Márie Forgáčovej z roku 1610 – 1612. Bol obývaný až do vypálenia fašistami v roku 1944 a nachádzali sa v ňom vzácne historické zbierky.

Po prehliadke hradu vybehnite na kopec oproti, z ktorého je výhľad na Stratenec, Malý Kriváň, Veľký Kriváň, Chleb, Veľkú Fatru, Lysec, Martin, Martinské hole, Valčiansku dolinu…

Takisto z neho vidno Katovu skalu, ku ktorej sa viaže legenda zo Sklabinského panstva.

Zakliata deva v Katovej skale

Neďaleko Sklabinského hradu sa nachádza skalný komplex nazvaný Katova skala. Podľa povesti sa v jej vnútri nachádzalo kráľovstvo ukrutného katana, ktorý svoje bohatstvo v podzemných komnatách zhromažďoval najmä okrádaním ľudí z okolia. K tomu pomáhali jeho sluhovia, keďže on svoje podzemné kráľovstvo neopúšťal. Raz im prikázal, aby mu doviedli nevestu. Majiteľ neďalekého hrádku mal krásnu dcéru a práve tú si sluhovia vyhliadli. Hoci ju strážili ako oko v hlave, nakoniec sa dočkali príležitosti, aby sa jej zmocnili a uniesli ju pod zem. Deva však nepristúpila na katanovej opakované ponuky, aby sa za neho vydala a radšej zvolila samotu. Katan ju za trest preklial. Navždy musí strážiť jeho podzemné poklady a iba raz za sto rokov môže volať o pomoc. Vyslobodiť ju však môže iba mládenec bez hriechu, ktorý do hodiny dokáže povynášať z podzemných komnát všetky jeho poklady. Odvtedy z času na čas vietor roznáša od skaly úpenlivé dievčenské volanie: „Vykúp!“ Dodnes sa však nenašiel nik, kto by dievčine pomohol zbaviť sa kliatby.

Zdroj: Ján Junas: Turčianske chotáre

Prajeme pekný výlet. 🙂