Výstup na Lysec

Lysec
1 sep

Výstup na Lysec

Vo Veľkej Fatre sa nachádza niekoľko dominantných vrchov, z ktorých sú nádherné výhľady na prírodu a kotlinu. Vrchy Ostrá a Tlstá patria medzi tie najkrajšie túry, ale ani vrch Lysec sa nemá za čo hanbiť.

Lysec (1 381 m n. m.) sa nachádza v pohorí Veľká Fatra, medzi Belianskou a Jasenskou dolinou. Tento mohutný vrch dokážete jednoducho spozorovať, ktorý sa nachádza hneď nad cestou z Valče, preto výstup na Lysec zaraďujeme medzi naše tipy na výlety.

K vrchu Lysec sa viete z chát Woodpark dostať autom alebo aj na bicykli. Vzdialenosť od chát k parkovisku lyžiarskeho strediska Ski resort Jasenská dolina, kde vám odporúčame nechať auto, je necelých 20 km. Na Lysec vo Veľkej Fatre sa môžete vybrať až tromi rozdielnymi cestami. My vám opíšeme tú s najlepšími výhľadmi.

Z parkoviska sa vyberte po modrej vyznačenej trase, ktorá vedie po asfaltovej ceste. Po krátkom čase sa ocitnete pri staršom lyžiarskom stredisku Jasenská dolina a pri chate Lysec. Stredisko s chatou obíďte a pokračujte modrou cestou ďalej až k rázcestiu a informačnej tabuli. Dostanete sa k bodu, kde sa zlievajú dva potoky do jedného, odtiaľto už budete pokračovať stúpaním cez lesný chodník. Stúpanie je zo začiatku mierne, no chodník bude čoraz náročnejší. Celá trasa je veľmi dobre označená a nemali by ste zablúdiť. Pôjdete cez les a aj niekoľko malých lúk, približne po 30 minútach sa dostanete na sedlo Grúň (975 m n. m.).

Grúň a výhľady

Cesta po hrebeni až na vrchol vám bude ešte trvať približne hodinu a pol. Na sedle Grúň sa otvárajú výhľady na mesto Martin a časť Lúčanskej a Krivánskej Malej Fatry. Po prekonaní niekoľko výškových metrov si všimnete, že listnaté stromy nahradil ihličnatý les, až sa ocitnete na lúke, kde budete mať pred sebou samotný vrch Lysec.

Na jeho vrchole vo výške 1 381 m n. m. sa vám naskytnú nádherné výhľady z každej strany. Uvidíte aj Beliansku dolinu s prudkým zrázom, kde si dávajte pozor. Rovnakým smerom zbadáte staré obydlia pastierov oviec. Pri dobrom počasí uvidíte okrem Turčianskej kotliny a Malej Fatry vrch Rakytov (1 567 m n. m.), Borišov (1 509 m n. m.), hrebene Veľkej Fatry Ostredok a Krížnu alebo aj Valčiansku dolinu s vrchom Javorina (831 m n. m.). Smerom na východ v dobrej viditeľnosti môžete zahliadnuť aj vrchy Západných a Vysokých Tatier, prípadne Nízke Tatry.

Výhľady z vrchu Lysec

Z Lysca odporúčame zostúpiť žltým turistickým chodníkom smerom na Belú. Takmer polovicu trasy pôjdete po lúke a sprevádzať vás budú výhľady na Turiec a Malú Fatru. Dajte si pozor, miestami je chodník prudký a náročný na klesanie. Takmer na konci lúky pri klesaní nájdete na pravej strane prístrešok pod Lyscom, ktorý je z časti prístupný. V prípade nepriaznivého počasia sa tu viete ukryť. Od prístreška je to už len kúsok na sedlo Poľka, od ktorého už bude klesanie len po lesnej ceste. Následne na rázcestí Medzijarky sa vyberte zelenou trasou až k parkovisku lyžiarskeho strediska. Zostup z vrchu Lysec až po parkovisko lyžiarskeho strediska vám nebude trvať dlhšie ako dve hodiny. V lyžiarskom stredisku Jasenská dolina si môžete na konci vychutnať príjemné posedenie alebo sa občerstviť chutným jedlom.

Celý výlet viete bez problémov zvládnuť aj s prestávkami za 5 hodín. Prejdete 11 km turistickým chodníkom a dosiahnete prevýšenie takmer 900 metrov. Lysec je považovaný za perlu Veľkej Fatry a určite budete radi, že ste si ho vybrali.

Tím Woodpark praje bezpečný výlet. 🙂