Výstup na Blatnický hrad

9 feb

Blatnický hrad

Blatnický hrad na strmom kopci za obcou Blatnica bol postavený v druhej polovici 13. storočia, prvá správa o ňom pochádza z roku 1300, keď bol jeho majiteľov Peter z Brezovice. Pôvodná funkcia hradu bola ochrana cesty zvanej magna via, vedúcej z Nitry na sever. Keď sa začala používať západnejšie situovaná pohodlnejšia cesta z Nitry cez Mošovce do Martina a ďalej, stará cesta stratila svoj pôvodný význam a dôležitosť hradu upadla. Panovníci oň nemali väčší záujem.

Dnes je z Blatnického hradu zrúcanina, o obnovu ktorej sa stará OZ Diadém – združenie záchrany hradu Blatnica. Vedie naň príjemná cesta cez Gaderskú dolinu a sú z neho krásne výhľady.

Od chát Woodpark k vstupnej bráne do Gaderskej doliny, kde sa dá zaparkovať, je to necelých 15 km. Parkovanie v Gaderskej doline je spoplatnené. Dávajte si pozor a neparkujte mimo označených miest na parkovanie. Tu je aj vstup na rôzne náročné turistické cesty. Tento tip vám poradí, ako sa dostať k hradu Blatnica.

Za bránou po asfaltovej ceste pôjdete asi 30 minút, naľavo uvidíte označenú odbočku doľava na lesnú cestu, kde miernym stúpaním asi za 20 minút prídete až k hradu. Cesta je označená žltým hradom.

Ak si chcete cestu cez Gaderskú dolinu popri potoku užiť o kúsok dlhšie alebo ste prišli s kočíkom (ideálne športovým) choďte až k horárni, za ňou odbočte doľava a dostanete sa na rovnakú lesnú cestu, ktorá vás dovedie až k hradu.

Turistická trasa cez Gaderskú dolinu na hrad Blatnica:

Najkratšia cesta na Blatnický hrad vedie cez lúku pod hradom (jej začiatok teda nie je v Gaderskej doline). Autom zastanete pri ceste vedúcej zo Sebeslaviec do obce Blatnica a vybehnete hore kopcom.

(Tip navyše: ak si chcete vychutnať výhľad na hrad, po zastavení auta medzi Sebeslavcami a Blatnicou sa vyberte na opačnú stranu – smerom od hradu. Na kopci je hojdačka, odkiaľ si užijete naozaj príjemný výhľad na hrad.)

Galéria hradu Blatnica:

Hrad rozšírili Révayovci, ktorí ho dostali do vlastníctva roku 1540. Vybudovali veľké predhradie s novými budovami, no na konci 17. storočia sa hradu zmocnili povstalci Imricha Thökölyho a na začiatku 18. storočia aj kuruci Františka Rákócziho II. Po utíchnutí povstaní význam Blatnického hradu upadol ešte viac. V roku 1744 ho dali ešte opraviť, v roku 1790 však už nebol obývaný a odvtedy pomaly pustol. V roku 1921 sa hrad a obec Blatnica stali dejiskom príbehu o Jánošíkovi, ktorý tu nakrúcali bratia Siakeľovci, rodáci z Blatnice žijúci v USA, spolu s ďalšími americkými Slovákmi. V roku 1995 bol film Jánošík (1921) zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Ako sme spomínali, dnes je z hradu zrúcanina, o obnovu ktorej sa stará OZ Diadém – združenie záchrany hradu Blatnica. Sú z neho krásne výhľady – na jednej strane je vidno celú Valčiansku dolinu s lyžiarskym strediskom, zrúcaninu hradu Zniev, Kľak a Martinské hole. Na druhej strane máte akoby na dosah ruky vrchy Tlstá a Ostrá a pohľad na Gaderskú dolinu.

Vyhlad na Turiec z hradu Blatnica
Výhľad na Malú Fatru, hrad Zniev, Valčiansku dolinu a Martinské hole
Výhľad na Gaderskú dolinu a vrchy Tlstá a Ostrá
Výhľad na Gaderskú dolinu a vrchy Tlstá a Ostrá

Zamurovaný zaživa na Blatnickom hrade (povesť)

Na mieste, kde dnes stojí Blatnický hrad, vraj stával kláštor. Mních Odilo, ktorý sa túžil zmocniť krásnej šľachtičnej Eliky, sa pri spovedi dozvedel, že Elika ľúbi Ilamera, páža znievskeho hradného pána. Odilo zorganizoval zavraždenie Ilamera a Eliku dal uniesť. Všade rozhlásil, že obaja mladí zaľúbenci ušli do cudziny. Pravda vyšla najavo, keď sa Elike podarilo utiecť zo žalára. Ráno ju našli mŕtvu v kaplnke aj s novorodeniatkom. Následné vyšetrovanie dokázalo Odilovu vinu a za rozsudkom nasledoval krutý trest, za porušenie spovedného tajomstva Odilovi zámkou uzavreli ústa a zaživa ho zamurovali do múrov Blatnického hradu.

Zdroj: Miloš Jesenský: Krajina zázrakov. Sprievodca po magických miestach na Slovensku

Prajeme pekný výlet 🙂