Lavička a hojdačka s pekným výhľadom

Lavička Gardeon v Kláštore pod Znievom
19 sep

Lavička a hojdačka v Kláštore pod Znievom

Hojdačky s krásnym výhľadom sa stali obľúbenými miestami na krátky výlet. Len pár km od chát Woodpark v Kláštore pod Znievom si výhľad môžete užiť z hojdačky Hôrdačky, ale aj z nadrozmernej lavičky Gardeon. Výlet môžete spojiť s výstupom na Hrad Zniev.

Cesta do Kláštora pod Znievom je dlhá približne 14 km a autom ju zvládnete do 20 minút. Najbližšie k lavičke zaparkujete pri obecnom futbalovom ihrisku.

Lavička Gardeon Kláštor pod Znievom

Lavička Gardeon

K obrej lavičke je to odtiaľ už len kúsok na kopec. Určite ju neprehliadnete a výstup k nej, ktorý bez problémov zvládnu aj deti, vám bude trvať asi 5 minút.

Jej príbeh sa začať písať pred mnohými rokmi, keď Martin Choleva ako malý chlapec chodieval na kopec nad Kláštorom pod Znievom na prechádzky s otcom. Ten už, bohužiaľ, zo zdravotných dovôdov na kopec chodiť nemôže, preto sa Martin s bratom Marekom rozhodli uctiť si miesto ich detských spomienok. A ako povedal Martin: „Na veľký kopec sa predsa hodí veľká lavička. Malú by tu ani nebolo poriadne vidno.“

Lavička Gardeon váži viac ako 3 tony, je vysoká viac než 3 metre a dlhá viac ako 5 metrov. Budete sa na ňu teda musieť trošku vyšplhať, nie je to však nič zložité a určite to zvládnete. Odmenou vám bude krásny výhľad na obec Kláštor pod Znievom, zrúcaninu Hradu Zniev aj okolitú prírodu.

Hôrdačka

Krížom cez lúku, na kopčeku nad lavičkou je hojdačka Hôrdačka, ktorá dostala svoje meno podľa hory, na kraji ktorej je zavesená. Z hojdačky je podobný výhľad ako z lavičky, no pri pozeraní sa môžete hojdať a cítiť sa zase ako dieťa. Lavička je dosť široká, veľká a určená skôr dospelým, deti a nižšie osoby si hojdanie až tak neužijú práve kvôli veľkosti hojdačky – nedočiahnu na laná, ktoré držia hojdačku na strome a ani nohami na zem. Ak ich však posadíte na hojdačku k sebe, prípadne viac detí vedľa seba, mohli by si to užiť aj ony.

Tím Woodpark praje príjemný výlet 🙂