Výstup na Kľak

Kľak Malá Fatra
21 sep

Výstup na Kľak a Kľacký vodopád

Milujete výhľady z vrchov našich hôr? Chceli by ste vidieť z jedného miesta región ako je Turiec, Rajec alebo Hornú Nitru, prípadne mestá, ako napríklad Turčianske Teplice, Žilinu, Rajecké Teplice a Rajec, Bytču, Prievidzu, Nováky alebo Bojnice s Bojnickým zámkom? Neďaleko od chát Woodpark nájdete takéto majestátne miesto, vrch s názvom Kľak.

Kľak 1 352 m n. m. patrí medzi najobľúbenejší výhľadový kopec, ktorý sa týči nad Fačkovským sedlom a jeho vrchol je súčasťou Lúčanskej Fatry, pohoria Malá Fatra. Kľak sa zaraďuje medzi najvyššie vrchy Malej Fatry, vidieť ho už z diaľky. Z chát Woodpark vo Valčianskej doline ho síce nespozorujete, ale pokiaľ sa vyberiete napríklad na výlet na hrad Blatnica alebo Sklabiňa, či na jeden z vrchov Lysec, Tlstá, Ostrá, Veľká lúka, tak uvidíte špecifický tvar skalného masívu, ktorý vyčnieva z lesa. Tento nádherný kopec je známy svojimi 360 stupňovými výhľadmi a je skvelou voľbou na príjemný poldňový výlet aj s krásnym Kľackým vodopádom.

Na Kľak sa dá sa dostať dvoma spôsobmi, výstupom z Fačkovského sedla alebo z obce Vrícka. Náš tip na výlet začína z chát Woodpark až k parkovisku Vrícko, kde začneme výstup na Kľak. Cesta k parkovisku od chát je dlhá 23 km. Priamo za obcou Vrícko sa nachádza veľké bezplatné parkovisko, kde môžete zaparkovať auto. Podľa informačnej tabule cesta od parkoviska až na vrch Kľak trvá 2 hodiny a 40 minút, nám sa to podarilo aj s dlhšou zastávkou na vodopád za 1 hodinu a 45 minút.

Trasa z parkoviska na Kľak je do polovice cesty jednoduchá s jemným stúpaním po štrkovej ceste označenej zelenou značkou. Po príjemnej približne 20 minútovej chôdzi v doline sa dostanete k rázcestiu Bak 715 m n. m., kde začína prudšie stúpanie taktiež štrkovou cestou, ktorá vás vedie neustále bukovým lesom. Miestami má túra na Kľak aj 15 % stúpanie, ktoré dá naozaj zabrať aj zdatnejším. Odmenou stúpania je však Kľacký vodopád, ktorý budete počuť už z diaľky.

Kľacký vodopád 

Tento nádherný prírodný vodopád, ktorý sa nachádza takmer pod vrcholom Kľak v Malej Fatre dosahuje výšku 30 m. Spolu so Šútovským vodopádom patrí medzi najnavštevovanejšie vodopády v Turci. Je tvorený skalnými kaskádami a nachádza sa vo výške 990 m n. m. Ku Kľackému vodopádu je to len krátka zachádzka z trasy, no pri výstupe si dávajte pozor, pretože cesta k nemu je dosť strmá. Kľacký vodopád vie nadchnúť aj počas obdobia sucha (fotky sú práve z tohto obdobia), no pri výdatných dažďoch alebo v jarnom období pri topení snehu ukazuje svoju plnú silu.

Od Kľackého vodopád na vrchol to viete zvládnúť za 40 minút. Posledné ostré stúpanie vás čaká na lúke pod Kľakom a odtiaľ je to už mierne stúpanie až na vrchol Kľaku.

Kľak patrí medzi obľúbený turistický vrch v Malej Fatre a na jeho vrchole sa za krátky čas vystrieda mnoho turistov. Ľudia aj deti sem neustále prichádzajú a odchádzajú, čo svedčí o jeho obľúbenosti. Vrchol Kľaku je rozľahlý s lúkou a vyčnievajúcimi skalami, kam vojde veľa ľudí. Na samotnom vrchole nájdete obrovský kovový slovenský dvojkríž s informačnou tabuľou s blízkymi vrchmi. Kľak poskytuje očarujúce 360° výhľady a za ideálneho počasia uvidíte veľmi ďaleko. Naskytne sa vám krásny pohľad na lokálne kotliny, vrchy Malej a Veľkej Fatry, Hrad Zniev alebo pri dobrej viditeľnosti Bojnický zámok. Ak plánujete mať na vrchole väčší pokoj, odporúčame prísť mimo sezóny alebo počas pracovných dní.

Túru na Kľak zvládnu aj staršie deti, je síce strmšia a neodporúčame brať menšie deti (iba ak by ste ich chceli niesť), no mali by ju zvládnuť aj menej zdatní turisti.

Zostup z Kľaku vedie rovnakou cestou ako výstup, preto sa len držte zelenej turistickej značky.

Výstup na Kľak v zimnom období.

Tím Woodpark praje príjemný výlet 🙂