Pekárová, Eliášová a Kozia skala

Kozia skala Veľká Fatra
1 máj

Pekárová, Eliášová a Kozia skala

Viete o tom, že ak chcete vidieť kamzíky, nemusíte cestovať do Vysokých alebo Nízkych Tatier? Vo Veľkej Fatre ich môžete stretnúť na vrcholoch Tlstá a Ostrá, aj v kopcoch Pekárovej a Kozej Skaly. Poďte ich pôvab objaviť s nami.

V množstve turistických chodníkov, ktoré vedú cez Veľkú Fatru sa nachádza aj jeden zvlášť zaujímavý – neoznačený, no o to viac lákavý. A aj keď chodník nie je oficiálne označený, je pekne viditeľný. Objavovať krásy Veľkej Fatry po tejto netradičnej trase je ako preniknúť do tajomného sveta, kde sa stretávajú prírodná divokosť a ľudská odvaha.

Zo chalets Woodpark sa presuniete do dediny s názvom Folkušová. Prejdite ňou až k cintorínu a pri ňom kdekoľvek zaparkujete. Cesta z chát autom trvá približne 15 minút. Od parkoviska sa vyberte nespevnenou lesnou cestou smerom k doline Folkušovská hlboká. Po 300 m sa dostanete do lesa a hneď na pravej strane je chodník, ktorým sa vyberte. Ak ho stratíte, neváhajte použiť aplikáciu mapy.cz. 

Treba stále myslieť na to, že daná cesta k vrcholu Pekárová a Kozia Skala nie je oficiálne označená. O chvíľu začnete cítiť prudšie stúpanie, ktoré sa tiahne až k vrcholu. Veď po pár krokoch zdoláte 400 výškových metrov. Stúpať budete esíčkovým až priamym chodníkom.

Po takmer 45 minútovom stúpaní sa dostanete na vrchol Pekárová 1 069 m. n m. Prídete tam zo zadnej strany skál vrchu, keďže prvé skaly sú príliš vysoké a ostré na výstup. Z vrcholu bralného kopca sa vám otvorí panoráma mohutných hôr Veľkej Fatry aj krásny hrebeň vrcholov Ostredok a Krížna. Na ľavej strane uvidíte mohutnú Koziu skalu, ktorá sa týči nad lesom. Pod vami uvidíte Gaderskú dolinu a Blatnický hrad. Na druhej strane uvidíte časť Turca, mesto Martin a Lúčanskú Malú Fatru.

Výhľady z vrchu Pekárová

Výlet pokračuje hrebeňom, ktorý je väčšinou ukrytý v lese. Kdekoľvek sa zastavíte vás budú čakať krásne panoramatické výhľady. Cesta po hrebeni je jednoduchšia a stúpanie je len mierne. Po krátkej chôdzi (približne 20 minút) sa dostanete na vrchol Eliášová 1 161 m. n m. Tento vrch nie je označený, je to malá skala, okolo ktorej sa nachádzajú stromy. Odtiaľto cesta do cieľa trvá asi 10 minút.

Vrchol Kozia Skala 1 202 m. n m. je masívne skalné bralo vypínajúce sa nad Gaderskou a Necpalskou dolinou v pohorí Veľká Fatra. Na prvý pohľad si nevyhnutne uvedomíte jeho veľkoleposť. Strmé steny a skalné previsy dotvárajú krásny pohľad na tento vrch s ešte nedotknutou prírodou. Ak sa chcete dostať na jeho samotný vrchol, treba si dávať veľký pozor pri lezení a byť opatrní, kam stúpate, pretože skala má ostrú vysokú stenu s pár miestami na výstup. Zo severnej strany uvidíte krásny pohľad na vrcholy Borišov, Lysec, Malý Lysec alebo vrcholy Krivánskej časti Malej Fatry. Z južnej strany zase budete mať pred sebou dominantný vrchol Tlstá s celou Gaderskou dolinou.

Výhľady z vrcholu Kozia skala

Späť sa môžete vrátiť rovnakou cestou alebo si zvolíte zostup z vrchu Eliášová druhým hrebeňom po pravej strane. Aj keď idete po neoficiálnom chodníku, berte na vedomie, že vstupujete do Národného parku s oficiálnymi chodníkmi. V prípade potreby si viete pomôcť rôznymi cestovateľskými aplikáciami.

Autor fotografií kamzíkov: Lukáš Matej