Turistika Martinské hole a blízke vrcholy v Malej Fatre

23 máj

Martinské hole a Martinská ferrata

Máte radi výhľady a obdivujete krajinu z výšin? Vrcholy Malej Fatry vám zaručia krásne výhľady na okolitú krajinu a sú ideálne na turistiku v ktoromkoľvek období. V tomto článku sa pozrieme na Lúčanskú časť Malej Fatry, v ktorej sú aj naše chaty a jej malú časť môžete obdivovať z našich okien z pohodlia obývačky. Jeden z výletov, ktorý vám odporúčame je práve jej najvyšší vrchol Veľká Lúka (1476 m. n. m.), ktorý sa nachádza pri lyžiarskom stredisku Winter Park Martinky.

Na samotný vrchol sa môžete dostať štyrmi spôsobmi:

1. Ak ste milovníci cyklistiky, využite túto možnosť, a máte postarané o program na celý deň. Asi polovica trasy je takmer celá po rovine, až kým sa nedostanete pod vstupnú bránu na Martinské hole. Odtiaľ sa pripravte aj na 12 % stúpanie. Do kopca pôjdete približne 10 km, no výsledok stojí za to.

Martinské hole ponúkajú aj zábavu v podobe Downhill, ktorý patrí medzi kráľovské disciplíny cyklistiky, a ak ste milovníci extrémneho jazdenia na bicykli, túto trasu si určite vychutnáte. Priamo zo strediska Winter Park Martinky môžete zažiť adrenalín, a to zjazdom starou turistickou cestou z Martiniek do Martina. Štart nájdete pod reštauráciou Nová Ponorka a jej koniec je pri starej nástupnej stanici jednosedačky Martin Podstráne. Môžete sa tešiť na prevýšenie až 700 m.

2. Pešia turistika po modrej značke, neskôr po červenej je dlhá necelých 16 km a trvá približne 5,5 hodny. Tú viete začať priamo z našich chát, avšak krajšie výstupy budete mať z obce Bystrička, alebo ak si zvolíte asfaltovú cestu z časti Martin, Stráne, odkiaľ budete mať pekné vyhliadky na mesto Martin a Turčiansku kotlinu.

3. Na výlet sa môžete vybrať aj autom, ktoré zaparkujete takmer pod samotným vrcholom kopca Veľká Lúka, pod zjazdovkou. Vzdialenosť parkoviska od našich chát je približne 32 km.

Parkovanie je bezplatné. Pozor, v zimnom období je cesta obmedzená len na jeden smer. Preto si pred cestou cez zimu odporúčame na stránke Winter Park Martinky pozrieť konkrétne časy, kedy je otvorená cesta smerom hore a kedy dole. Po tom, ako sa dostanete na záchytné parkovisko pod Veľkou Lúkou, máte na výber viacero možností. V zimnom období, samozrejme, lyžovanie na Martinských holiach, alebo teda v lyžiarskom stredisku Winter Park Martinky.

Od parkoviska na najvyšší vrchol Veľká Lúka sa dostanete viacerými cestičkami, v letnej sezóne sa vyberte aj rovno do kopca cez zjazdovku. Pokojne však choďte po chodníkoch, ktoré sú akoby okolo kopca. Ak máte radi čučoriedky a jahody, po ceste sa aj občerstvíte. Odporúčame ako prvé vystúpiť k vysielaču Krížava, ktorý má výšku 116 m, a odtiaľ červenou trasou na vrch Zázrivá, ktorý je 1 406 m. n. m. Z neho budete mať krásnu 360° vyhliadku na okolité vrcholy a kotliny. Uvidíte aj mesto Žilina, Rajec a Rajeckú dolinu. Ak by ste sa vybrali ďalej červenou trasou, pri zostupne sa dostanete až k hradu Strečno. My však odporúčame vrátiť sa smerom k vysielaču a odtiaľ pokračovať k vrchu Veľká lúka. Odtiaľ vás čakajú ohromujúce výhľady na Turčiansku kotlinu a Rajec. Voľným okom uvidíte aj hrad Lietava a za pekného počasia aj štíty Tatier.

Z Veľkej lúky odporúčame prejsť na ďalšie dva vrcholy, vrch Veterné (1 437 m. n. m.) a vrch Humience (1 398 m. n. m.) vychutnať si ďalšie krásne výhľady na okolitú prírodu. Späť k autu sa dostanete jednoduchými cestičkami do strediska. Stredisko Winter Park Martinky ponúka rôzne možnosti stravovania. V letnom období sa deti môžu okrem turistiky vyšantiť aj na detskom ihrisku, prípadne zaskákať si na trampolínach.

4. TIP pre náročnejších turistov

Ak si trúfate aj na náročnejšiu turistiku, určite vyskúšajte zaistený turistický chodník s názvom „Ferrata Horskej Záchrannej Služby“. Túra je zasadená do kaňonu, ktorý vytvoril Pivovarský potok stekajúci spod hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry do mesta Martin. Celkovo je na ferrate 590 metrov oceľových lán, 190 lanových kotiev, 100 kovových stupačiek, 1 rebrík a 2 lanové mosty.

Táto trasa je určená pre zdatnejších turistov a nie je vhodná pre deti mladšie ako 10 rokov. Je prístupná v období od 1. júna do 15. septembra a od 1. novembra do 15. apríla. Okrem fyzickej zdatnosti a odhodlania budete potrebovať aj ferratovú výstroj. Ak nemáte vlastnú, môžete si ju požičať.

Podrobnejšie informácie o Ferrate HZS Martinské hole nájdete tu.

Martinské hole počas zimy.

Prajeme pekný výlet. 🙂