5 rozhľadní v Turci

Rozhladna pod Boksinom v Turci
20 júl

Bicyklom po rozhľadniach v Turci

Turiec okrem lyžiarskych stredísk a rôznych turistických výstupov na vrcholy Malej a Veľkej Fatry ponúka aj krásne vyvýšené miesta, na ktorých nájdete 5 rozhľadní. Dve sa nachádzajú pri Tankovej ceste, ktorá vedie popod Lúčanskú Malú Fatru a tri pri Ceste SNP, ktorá vedie popod Veľkú Fatru. Pri každej rozhľadni sa nachádza sedenie s ohniskom, informačná tabuľa aj cyklistická mapa. Preto milovníkom horských bicyklov, ale i rekreačným cyklistom odporúčame vybrať sa na takmer celodenný okružný výlet, ktorý má zhruba 50 km, po (nielen) turčianskych rozhľadniach. Pokiaľ máte malé deti, je možné tento výlet absolvovať aj autom.

Výlet začíname pri našich chatách Woodpark a prvou zastávkou bude najbližšia Rozhľadňa pod Bokšínom, ktorá sa nachádza len 5 km od ubytovania pri obci Trebostovo. Rozhľadňu nájdete rýchlo, nachádza sa pri Tankovej ceste. Nad ňou nájdete zdroj pitnej vody pre Turiec a okolie.

Rozhladna pod Boksinom (Foto Vojto Vician)
Rozhľadna pod Bokšínom (Foto V. Vician)

Ďalšia zastávka je od tejto rozhľadne vzdialená necelých 2,5 km. Po Tankovej ceste sa dostanete k obci Bystrička, ktorá je už na skok od Martina. V roku 2013 tu bola vybudovaná Rozhľadňa pri Tankovej ceste. Prečo tanková? Pretože táto cesta sa kedysi využívala na vojenské účely, a spájala aj známu tankovú strelnicu pri Martine s muničnými skladmi. Pri rozhľadni nájdete aj väčšiu hojdačku.

Z obidvoch rozhľadní sa vám naskytne nádherný výhľad na Turiec, blízke mesto Martin, časť Malej Fatry s vrcholmi Magura, Malý a Veľký Kriváň. Oproti uvidíte Veľkú Fatru s vrcholmi Lysec, Tlstá, Ostrá, Drieňok a iné.

Spod Malej Fatry sa presunieme do časti Veľkej Fatry k zastávke číslo tri, a to k Rozhľadni na Tŕní. K tejto rozhľadni odporúčame prejsť cez dediny Trebostovo – Košťany nad Turcom – Žabokreky – Drážkovce až k dedine Turčianske Jaseno, ktorá je vzdialená od Rozhľadne pri Tankovej ceste približne 15 km. Rozhľadňa sa nachádza medzi obcami Turčianske Jaseno, Záborie a Horný Kalník a poskytuje strategickú polohu Turčianskej cyklomagistrály. Hoci neleží vysoko, poskytne vám krásny výhľad na Lúčanskú a Krivánsku Malú Fatru. Ak sa správne pozriete z rozhľadne, spozorujete neďaleko vzdialenú Rozhľadňu Na Kalníku.

Piata zastávka patrí 12. najkrajšej turistickej rozhľadni na Slovensku podľa rebríčka portálu www.aktuality.sk. Rozhľadňa Na Kalníku sa nachádza nad obcou Belá Dulice. Od predošlej rozhľadne je vzdialená približne 15 minút cesty. Turistická rozhľadňa Na Kalníku sa nachádza neďaleko odbočky do Jasenskej doliny, odkiaľ sa dostanete k lyžiarskemu stredisku Jasenská dolina. Turistom rozhľadňa ponúka krásny výhľad na región Turiec a z druhej strany na vrch Lysec. Rozhľadňa sa nachádza na známej Ceste hrdinov SNP, na ktorej sa konajú aj cyklistické preteky.

Rozhľadňa na Kalníku
Rozhľadňa Na Kalníku (Foto V. Vician)

Poslednou rozhľadňou, pri ktorej sa na tejto ceste zastavíme je Rozhľadňa na Brotnici. Aj napriek tomu, že táto rozhľadňa sa nedostala do rebríčka najkrajších rozhľadní na Slovensku, my ju zaraďujeme medzi tú najkrajšiu spomedzi tých, ktoré navštívite na tejto ceste. Rozhľadňa na Brotnici sa nachádza nad obcou Necpaly a ponúka očarujúci výhľad na Turiec, Malú Fatru a taktiež na vrch Lysec. Pri rozhľadni nájdete aj veľký dvojkríž, ktorý je nasmerovaný na obec Necpaly.

Zo všetkých troch rozhľadní pod Veľkou Fatrou budete mať krásne výhľady na Turiec, celú Malú Fatru s vrcholmi ako je Veľká Lúka, Minčol, Hnilická Kýčera, Javorina a pri dobrom uhle aj Kľak. Taktiež uvidíte lyžiarske strediská Martinské hole a Snowland Valčianska dolina. Posedenie s ohniskom je samozrejmosťou.

Ak máte ešte stále dosť energie a radi by ste ešte niečo zaujímavé videli, cestou k chatám sa môžete zastaviť v Gaderskej doline a vyjsť k zrúcanine Blatnického hradu.

Pokiaľ je vonku pekne a teplo, odporúčame zastaviť sa pri jazere v obci Ďanová. Rybník alebo jazero Ďanová je často vyhľadávaný/é okrem rybármi aj verejnosťou. Ľudia sa sem chodia kúpať, stanovať, opaľovať, ale aj rybárčiť. Oficiálne tu nie je kúpanie ako v iných vodných plochách povolené, plávať tu môžete na vlastné riziko.

Od rybníka Ďanová až do Valčianskej doliny k našim chatám Woodpark to je približne 10 km. Po namáhavej túre vám odporúčame už len zaslúžený oddych na chate a kvalitnú grilovačku s posedením pri jednom z našich vín.

Tím Woodpark.sk vám praje príjemný a bezpečný výlet. 🙂