Plte na Váhu

Plte v Turci
24 júl

Pltníctvo v Turci

Kombinácia krásneho počasia, panenskej prírody Malej Fatry a najdlhšej rieky na Slovensku vám zaručí úžasný výlet s rodinou na splave rieky Váh tradičnými plťami. Splavovanie rieky Váh na pltiach poskytuje nezabudnuteľný zážitok, ktorý vás vtiahne do histórie pltníctva, aj do histórie hradov, ktoré uvidíte počas cesty a nabijete sa energiou prírody.

Začiatky pltníctva na rieke Váh sú evidované už od 11. storočia. Medzi Krivánskou a Lúčanskou časťou Malej Fatry nájdete Strečianský priesmyk, ktorý dlhé roky splavovali pltníci. Plte, ktoré sa plavili z Liptova až do Dunaja a ďalej do Čierneho mora, sa kedysi považovali za najvýznamnejší prostriedok nákladnej a osobnej dopravy. Neskôr plte začala nahrádzať lacnejšia železničná doprava až kým úplne z Váhu nezmizli. Na Slovensku sú 30. roky minulého storočia považované za zánik pltníctva na rieke Váh.

Náš výlet začíname, samozrejme, z našich chát Woodpark. Nezabudnite, že splav pltí je potrebné dopredu rezervovať. Z Valčianskej doliny sa na miesto dostanete bez problémov autom – smer Žilina cez Strečno. Parkovisko a začiatok splavu je vzdialené od chát Woodpark asi 26 km. Za Vrútkami popri ceste budete mať informačné tabule odkazujúce na parkovisko k splavu, takže nezablúdite.

Sezóna splavovania začína 1. apríla a končí 31. októbra. Samozrejme, počas nepriaznivého počasia nie je splavovanie možné. Pltníci majú k dispozícii 10 pltí s maximálnou kapacitou 12 osôb/plť. Splav trvá približne 50 až 70 minút a za ten čas prejdete vzdialenosť 7 km. Konkrétny čas závisí od aktuálneho toku rieky. Pred nástupom na plte vás pltníci oboznámia so základnými inštrukciami. Minimálny vek detí pre plavbu plťou je 3 roky. Pri plavbe deti dostanú povinné záchranné vesty, dospelí vesty môžu odmietnuť. Cena za plavbu plťou pre dospelých je 13 € a dieťa do 12 rokov 8 €.

Na plť s vami nastúpia dvaja pltníci a počas sedemkilometrového úseku vás prevedú miestami spojenými s historickými a prírodnými zaujímavosťami. Dozviete sa rôzne príbehy z histórie pltníkov a zaujímavé legendy. Najväčší adrenalínový zážitok si odnesiete z najkomplikovanejšej a kedysi najnebezpečnejšej časti splavu Váhu pri preslávených skalách Margita a Besná. Skala Margita je nebezpečnejšia než Besná, pretože do Margity počas rozvodnenej rieky tak prudko bije Váh, že aj ten najskúsenejší pltník musí plť dokonale odveslovať, aby sa o skalu nerozbila. Historicky sa pltníci práve na splave Váhu týchto skál najviac obávali.

O tom, že Margita a Besná nie sú len také obyčajné skaly svedčia aj rôzne básnické diela v podaní Jána Botta či Svetozára Hurbana Vajanského. Taktiež kolujú rôzne povesti, tá najznámejšia pltnícka je, že sa istý vdovec oženil s mladou dievčinou, takmer vo veku jeho dcéry. Neskôr ale zomrel a zanechal po sebe dcéru (pastorkyňu). Do tej sa zahľadel krásny mládenec a časom si získal jej srdce. Medzitým však padol do oka mladej vdovici. Tá začala na mladú pastorkyňu žiarliť, a napokon ju vrhla do chladnej vody Váhu. Telo dievčiny sa zachytilo o jednu zo skál, ktorú na jej počesť pomenovali Margita. Zločin však zožieral mladú vdovicu, a tak napokon pod ťarchou svedomia skočila do rieky. Druhú nebezpečnú skalu teda pomenovali Besná. Zloba sa z nej však nevytratila a podľa ľudového rozprávania topí pltníkov. A to až dovtedy, kým sa macochina zloba neupokojí. Až potom sa obe skaly prepadnú a koryto Váhu sa uvoľní. 

Okrem známych skál v priebehu hodiny uvidíte nádherný Domašínsky meander, zrúcaninu Starého hradu, ale aj zachovalý hrad Strečno, pod ktorým sa splav plťou končí. Veríme, že splavovanie rieky Váh si naplno užijete.

Všetky informácie o splave plťou nájdete aj na oficiálnom webe Plte v Strečne.

V samom závere si vychutnajte video plavbou pltí na rieke Váh v Turci.

Tím Woodpark vám praje príjemný výlet. 🙂

Zdroj fotografií: turieconline.sk