Výstup na Kľačiansku Maguru

Chata Klačianska Magura
2 apr

Kľačianska Magura

Kľačianska Magura a vrch Suchý sú v Turci vyhľadávanou lokalitou aj pre menej zdatných turistov alebo príležitostných výletníkov. Tieto vrchy sa nachádzajú v Krivánskej časti Malej Fatry. Vrchol Kľačianskej Magury nie je turisticky prístupný, pretože je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Kľačianska Magura. Nad ním sa týčiaci vrch Suchý je naopak často navštevovaný vďaka krásnym výhľadom na Turiec, Lúčanskú časť Malej Fatry a Terchovú. Nájdete tu aj známu Chatu pod Kľačianskou Magurou, hovorovo nazývanú Magura, ktorú Martinčania pravidelne navštevujú.

Z chát Woodpark choďte autom do obce Turčianske Kľačany (približne 25 km), kde nájdete záchytné parkovisko, ktoré je bezplatné. Ak ste milovníci cyklistiky, tento výlet je vhodný aj pre bicykle. Nachádza sa tu príjemná cyklotrasa, ktorá je o čosi dlhšia ako výstup pešo, no stojí za to.

Od parkoviska sa vyberte po zelenej značke, cesta ku chate Magura trvá približne 2 hodiny. Začiatok je jednoduchý s jemným prevýšením, ktoré sa po chvíli zmení na prudšie stúpanie vedúce až k Chate pod Kľačianskou Magurou. Počas výstupu natrafíte na prístrešky s lavičkou a prameň, pri ktorom si viete na chvíľu oddýchnuť. Počas výstupu budete mať krásne výhľady na Turiec a okolitú prírodu.

Keď sa dostanete k serpentínam, ste takmer v cieli a k chate Magura už je to len na skok. Okolo chaty je príjemná príroda Malej Fatry, kde si viete vychutnať pri dobrej viditeľnosti výhľad na vrchy Veľkej Fatry ako napríklad Lysec, Tlstá a Ostrá, mesto Martin a časť Turca. Chata ponúka občerstvenie, osviežiť sa môžete kofolou, pivom a energiu doplniť skvelými haluškami alebo domácimi šiškami, ktoré si pochvaľujú (nielen) miestni. Okolo chaty sú rozmiestnené ležadlá, kde si môžete oddýchnuť a počas slnečných dní načerpať vitamín D. Ak chcete zmeniť trasu zostupu, odporúčame ísť spomínanou cyklotrasou.

Túto turistiku môžete absolvovať po celý rok, aj chata Magura je otvorená celoročne.

Ak by sa vám táto turistika zdala krátka, Kľačianska Magura je vynikajúcim nástupom na turistiku hrebeňom Krivánskej Malej Fatry, z ktorej sa dostanete na vrch Suchý a odtiaľ na Stratenec, Malý alebo Veľký Kriváň.

Prajeme pekný výlet 🙂.