Hrad Strečno a Rozhľadňa Špicák

Hrad Strečno
7 sep

Hrad Strečno

Hrad Strečno alebo aj Strečniansky hrad patrí medzi najväčšie zachovalé zrúcaniny v Turci a okolí a taktiež v okolí chát Woodpark vo Valčianskej doline. Hrad Strečno sa vyníma na skalnom brale, ktoré sa nachádza nad riekou Váh ako symbol moci na strednom Považí. Túto romantickú zrúcaninu vám teraz chceme priblížiť ako jeden z ďalších tipov na výlet s priateľmi, rodinou a deťmi.

Od chát Woodpark je to k hradu Strečno cca 35 km. Nachádza sa na historickej hlavnej ceste medzi Vrútkami a Žilinou, a nie je možné si ho nevšimnúť. Ako prvú uvidíte zrúcaninu Starhrad, ktorá sa nachádza na opačnom brehu rieky Váh nad Domašínskym meandrom, o chvíľu na to uvidíte aj hrad Strečno.

Parkovanie je zatiaľ bezproblémové, a je možné na dvoch miestach. Hned pod hradom vedľa hlavnej cesty sa nachádza malé záchytné parkovisko (tu je parkovanie bezplatné). Ak nenájdete voľné miesto, môžete vojsť do dediny Nezbudská Lúčka, kde je parkovisko označené, parkovanie na celý deň stojí 5 €.

Po zaparkovaní sa môžete rozhodnúť, ktorou cestou na hrad sa vyberiete. Strmšou cestou po schodoch, ktorá je kratšia, alebo asfaltovou cestou, ktorú ocenia najmä rodiny s kočíkmi alebo cyklisti.

Obe cestičky vás privedú do Stredovekej dediny Paseka. Tento areál pod hradom Strečno bol vybudovaný v roku 2013, a je autentickým zobrazením dobových stredovekých stavieb a tradičných materiálov z daných čias. Dedina Paseka pozostáva z piatich drevených domčekov so slamenými strechami. Nájdete tu dom stredovekého pekára, rybára, miestnej liečiteľky a dom pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná dobová zvonica a studňa. V areáli stredovekej dediny sa nachádza pre návštevníkov oddychová časť – ohnisko s grilom, vybudovaný priestor v štýle amfiteátra, ktorý slúži na rôzne remeselné a kultúrne vystúpenia počas leta. V dedinke Paseka nájdete aj detské drevené ihrisko s motívom hradnej architektúry.

Galéria stredovekej dediny Paseka

Len pár krokov od stredovekej dediny Paseka máte hrad pred sebou. Prvé písomné zmienky o hrade Strečno alebo Strečnianskom hrade pochádzajú z roku 1316. Dejiny hradu sa teda začali v 14. storočí, ale prvé osídlenie je staršie. Potvrdzujú ho archeologické nálezy na hrade, ktoré siahajú až do mladšej doby bronzovej. Hrad pôvodne vznikol ako strážny objekt pri ceste a rieke Váh do Turca, kde sa historicky vyberalo mýto. Časom vznikali nové opevnenia, veže, bastiony a brány, ktoré z neho spravili najlepší opevnený hrad na hornom Považí. Rozkvet hradu Strečno trval až do konca 17. storočia, kedy na príkaz cisára Leopolda hrad vypálili a zničili. Hrad v sebe zanechal architektúru od obdobia gotiky až po baroko. Po dlhotrvajúcich rekonštrukčných prácach je hrad sprístupnený od roku 1995 v dnešnej podobe. V roku 1994 sa na hrade Strečno natáčal známy americký film Dračie srdce.

Galéria hradu Strečno

Hrad Strečno mal niekoľko majiteľov, asi najznámejšou a najlepšou majiteľkou hradu bola uhorská šľachtičná Žofia Bosniaková, počas jej éry hrad najviac prosperoval. Žila nábožným životom, založila nemocnicu a útulok pre chudobných. Povesť svätice si vyslúžila svojimi šľachetnými skutkami. Zomrela vo veku 35 rokov v roku 1644 a jej pozostatky našli cisárske vojská Leopolda v roku 1689 v hradnej kaplnke bez najmenšieho poškodenia alebo rozkladu. Pritom jej telo nebolo mumifikované. 

Telo Žofie Bosniakovej presunuli do neďalekého kostola v dedine Teplička nad Váhom, kde bolo verejne vystavené. Dnes si ho však už pozrieť nemôžete. K nešťastnej udalosti prišlo v apríli 2009, kedy telo Žofie Bosniakovej vytiahol jeden návštevník z kostola na námestie, telo polial a verejne upálil. Bohužiaľ, vyše 400-ročné telo zhorelo do tla, a tým aj časť histórie hradu Strečno. Dnes si môžete pozrieť hlinenú kópiu Žofiinej múmie v priestoroch kaplnky hradu.

Hrad Strečno je väčšinu roka sprístupnený verejnosti, od decembra do marca je zatvorený. Pri každej prehliadke je s vami sprievodca, ktorý vám povie niečo viac o histórii. Môžete si aj pozrieť, ako Hrad Strečno vyzeral kedysi. 

Vstupné pre dospelú osobu je 6 €, dieťa od 7 do 15 rokov zaplatí 3 €. Všetky aktuálne zľavy, vstupné alebo kontakt nájdete na stránke Hradu Strečno.

Rozhľadňa Špicák

Ako súčasť výletu na hrad Strečno odporúčame aj výstup na rozhľadňu Špicák, ktorá sa nachádza priamo nad historickým hradom. Začiatok výstupu je z parkoviska pod hradom Strečno žltou turistikou trasou. Rozhľadňa je vzdialená od parkoviska približne 40 minút, prejdete asi 900 m.

Cesta je veľmi dobre značená a jednoduchá, tak sa nemusíte obávať. Hneď na začiatku prvého stúpania sa dostanete na lúku s možnosťou na opekanie a lavičkami na oddych. Po lúke vchádzate do borovicového lesa a odtiaľto začína nepríjemný výstup, ktorý trvá asi 20 minút, kedy uvidíte vrchol s rozhľadňou Špicák.

Rozhľadňa sa nachádza vo výške 620 m n.m. a má výšku 8,2 metra. Vďaka svojej dokonalej polohe ponúka nádherný výhľad na okolitú prírodu. Rozhľadňa prináša výhľad na hrad Strečno takmer z vtáčej perspektívy, zrúcaninu starého hradu Starhrad, Krivánsku a Lúčanskú časť Malej Fatry. Z opačnej strany Žilinskú kotlinu a pri dobrej viditeľnosti aj Budatínsky a Lietavský hrad. Čiže z jedného miesta je možné vidieť štyri hrady naraz. Na rozhliadni nájdete aj informačnú a smerovú tabuľu s popismi okolia a kopcov.

Zdroj fotografií z rozhľadne Špicák: kadetadeposvete.sk

Tím Woodpark praje príjemný výlet . 🙂