Suchá sauna

Fínska sauna
16 nov

Ako na bezpečné a zdravé saunovanie

Suchá (známa aj ako fínska) sauna je obľúbeným miestom na oddych nielen po fyzickej aktivite. Je výborná na relax tela, aj duše a má množstvo priaznivých účinkov.

Teplota v nej môže dosiahnuť 90 110°C, vlhkosť vzduchu je minimálna. Ak sa chcete zbaviť škodlivých látok a užiť si jej priaznivé účinky čo najviac, riaďte sa týmito bodmi:

  1. Pred vstupom do sauny sa dôkladne osprchujte. Vďaka tomu vášmu telu uľahčíte potenie. Následne sa dôkladne osušte.
  2. Pred pobytom v saune (a ani po ňom) nekonzumujte alkohol. Nechoďte dnu s plným žalúdkom (aspoň dve hodiny nejedzte), no ani hladní.
  3. Do sauny si neobliekajte plavky, pri takej vysokej teplote, aká je v saune, sa z nich uvoľňujú škodlivé látky. Vezmite si čistú plachtu, ktorá je pre vás pripravená v chate.
  4. V saune sa nezdržujte viac ako 15 20 minút. Ak so saunovaním nemáte skúsenosti, radšej začnite s kratším intervalom, ktorý postupne predlžujte.
  5. Po 15 minútach (alebo kratšom intervale) vyjdite zo sauny a ochlaďte telo studenou sprchou alebo snehom.
  6. Následne doprajte telu dostatok tekutín, zabaľte sa do županu a oddychujte.
  7. Celý proces môžete zopakovať 2 3x.
  8. Relax môžete ukončiť vo vyhriatej vírivke, no nezabudnite sa pred vstupom do nej takisto dôkladne osprchovať a zbaviť telo všetkých toxínov, ktoré sa pri saunovaní vyplavili.
Fínska sauna vo Valčianskej doline

Vlastný súkromný wellness je príjemným spestrením vášho pobytu na chate s rodinou či priateľmi. Užite si nikým a ničím nerušený relax aj vy.